پارافین مایع صنعتی

پارافین مایع صنعتی

پارافین مایع صنعتی مخلوطی از هیدروکربن های اشباع شده حلقوی و زنجیره های کربن کوتاه می باشد و به علت پایداری بالا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد کاربرد:

در صنایع مختلف از جمله صنایع تولید سموم کشاورزی، روانکارها و پولیش استفاده می شود.

نوع بسته بندی:

فله، بشکه.

پارافین مایع

دو نوع متفاوت پارافین مایع وجود دارد که طبعا با هم متفاوت هستند. هرکدام از این انواع در صنایع و حوزه های مختلف کاربردهای مختلف دارند. یکی از اشکال پارافین مایع، نسخه به شدت پالایش شده نفت سفید است که از آن به عنوان سوخت استفاده می شود.

دیگری نسخه به شدت پالایش شده نفت و روغن های معدنی همچون آیزوریسایکل یا لوبکات است که در ادامه با کاربرد آنها آشنا میشویم:

مصارف پارافین مایع صنعتی

این نوع خاص از پارافین به طور عمده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایعی نظیر لاستیک ‌سازی، کبریت سازی، شمع سازی، باطری سازی و کابل سازی که در هر کدام از انها این ماده به گونه‌ای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر ان از وجود پارافین در صنایع و فعالیت‌های دیگری نظیر ساخت سموم مختص به دفع افات نباتی، ایزولاسیون، تولید رنگ ورزین، تولید چسب، تولید پارچه و کاغذهای صنعتی ضد اب، تولید واکس و پولیش، ساخت لوازم ارایشی و بهداشتی، صنایع مرتبط با بسته‌بندی چوب و کاغذ، صنعت ریخته گری، صنایع دفاعی، صنایع سیمان و صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به هر حال اگر در طول روز نگاهی به گوشه‌ و کنار خود بیاندازید می‌توانید حداقل یک مورد خاص از موارد متعدد مصرف پارافین را مشاهده نمایید.

به عنوان مثال در مدادهای شمعی و پاستل‌های روغنی، که به منظور کشیدن نقاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از پارافین مشهود است.

همچنین از این ماده برای لغزنده کردن چوب‌های اسکی و کاهش میزان اصطکاک انها با برف نیز استفاده می‌شود. افزون بر ان از پارافین اغلب در قامت جوهر مورد استفاده به عنوان پایه مرکب جامد برای پرینترهای حرارتی نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

در کارگاه ها و امور صنعتی از پارافین مایع معمولا به عنوان چرب کننده استفاده می کنند؛ می توان از آن برای چرب کردن تیغه هایی که مخصوص بریدن کاغذ هستند استفاده کرد.

معمولا جزئی از ترکیبات فیلترهای هوا هستند، به خصوص فیلترهای هوایی که برای کار کردن زیر آب ساخته شده اند. همچنین می توانیم از پارافین مایع به عنوان مایع هیدرولیک دستگاه ها و ماشین آلات استفاده کنیم.

استفاده پارافین مایع در صنعت منسوجات و پارچه بافی اغلب در روغن کاری و چرب کنندگی خلاصه می شود. پارافین مایع از ترکیبات روغنی مورد استفاده برای بافندگی و نخ ریسی است. برای روغن کاری ماشین های بافندگی و چرخ های خیاطی نیز معمولا از پارافین مایع استفاده می کنند.

پارافین مایع به عنوان یک سوخت

پارافین مایع صنعتی

یکی از اصلی ترین مصارف پارافین مایع به عنوان سوخت است. پارافین مایع شکل بسیار پالایش و تقطیرشده نفت سفید می باشد که میتوانیم از آن به عنوان سوخت چراغها و سایر دستگاه ها استفاده کنیم.

این سوخت به هنگام سوختن دود یا بویی تولید نمی کند و همین امر مهم سبب می شود تا سوخت بسیار مطبوع تر و جذاب تری از نفت سفید پالایش نشده باشد.

مصارف پارافین مایع بهداشتی و دارویی

پارافین مایع مصارف دارویی فراوانی دارد چون پارافین مایع از سیستم گوارشی بدن انسان بدون جذب شدن می گذرد و می شود از آن به عنوان مسلهی که میزان آب خروجی بدن انسان را محدود می کند و یبوست را تسهیل می کند استفاده کرد.

پارافین مایع در مراحل ساخت پنیسیلین هم کاربرد دارد و گاها از آن به عنوان چرب کننده چشم استفاده می شود.

صنعت لوازم آرایشی هم استفاده زیادی از پارافین مایع دارد. این ماده در ساخت بسیاری از لوازم آرایشی مثل کرم ها و … استفاده می شود. از پارافین مایع مستقیما به عنوان لوسیون مرطوب کننده پوست های خشک هم استفاده می شود.

دیگر محصولات