پارافین جامد

پارافین جامد ،پارافین وکس یکی ازمحصولات واحدهای تولید کننده پارافین بوده و کیفیت آن تابعی از برش نفتی ماده اولیه و نحوه استحصال می باشد.

موارد کاربرد: در صنایع گوناگون از جمله صنایع شمع، پولیش، برزنت، امولسیون، عایق، کبریت، چوب (MDF، نئوپان و …) ، کاغذ ضدآب و تولید وکس های صنعتی و داروئی استفاده میشود.

نوع بسته بندی: کارتن یا کیسه پلیمری.

پارافین جامد چیست؟

به پارافینی که به صورت جامد یافت می شود، موم پارافین، وکس پارافین یا پارافین جامد گفته می شود. موم پارافین یا پارافین وکس یک موم نرم و بی رنگ سفید یا بی رنگ است، که از نفت، زغال سنگ یا سنگ های نفتی استخراج می شود و از ترکیبی از مولکول های هیدروکربن اشباع موجود در بین بیست تا چهل اتم کربن تشکیل شده است.

این ماده در دمای اتاق جامد است و شروع به ذوب شدن در حدود 37 درجه سانتیگراد (99 درجه فارنهایت) می کند. پارافین جامد از نظر شکل ظاهری بی رنگ، بی مزه و بی بو است. پارافین از نقطه ذوب کم برخوردار است. رنگ موم پارافین ما بسته به مقدار روغن آن و شفاف بودن آن متفاوت است.

موارد زیادی در خرید پارافین قابل توجه هستند. اما در ابتدا باید کاربری پارافین را مشخص نمود زیرا مرغوبیت پارافین با توجه به کاربرد پارافین در صنعت مشخص می شود برای مثال در پارافین مورد نیاز برای صنعت شمع سازی باید دارای درصد روغن پایین تری باشد تا مرغوب تر محسوب گردد اما در صنعت روانکاری کاملا بالعکس می باشد.

به طور کلی پارافین با رنگ سفید تر دارای مرغوبیت و کیفیت بالاتری نسبت به پارافین های شیری رنگ و کم رنگ می باشد.

برای اطمینان از مرغوبیت و کیفیت پارافین می توان با شکستن پارافین دانه های کریستالی وسط آن را بررسی کرد به این صورت که هر چقدر این کریستال ها سفیدتر و بیشتر و شکری تر باشند پارافین مورد نظر مرغوب تر می باشد.

پارافین جامد، اغلب دارای 3 تا 5 درصد روغن می باشد که معمولا با رنگ سفید مایل به شیری دیده می‌شود و از حالت ژله‌ای برخوردار است. نقطه ذوب این ماده به طور معمول دمایی بین 58 تا 60 درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد. و نقطه انجماد این محصول در محدوده دمایی بین 50 تا 55 درجه‌ی سانتیگراد نیز می باشد.

در واقع به این علت اکثرا این ماده را به صورت جامد دیده‌ایم. به پارافین جامدی که کیفیت بالا و درصد روغن پائینی دارد و سفید رنگ و بدون بو و طعم می باشد، پارافین وکس نیز گفته می شود. پارافین جامد به سه دسته‌ پارافین خوراکی، پارافین بهداشتی و پارافین صنعتی تقسیم می شود.

کاربرد پارافین جامد

در سالن های آرایشی به منظور نرم کننده پوست و درمان های اسپا روی دست ها، کوتیکول ها و پاها استفاده می شود.

مورد مصرف برای تسکین درد در مفاصل و عضلات درد

به عنوان روغن کاری

در عایق کاری الکتریکی

تولید شمع

تولید مداد رنگی

در علم پزشکی از پارافین به منظور درمان مانند نوعی از گرما درمانی عمل می کند و می تواند به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و کاهش سفتی مفصل کمک کند و همچنین می تواند اسپاسم و التهاب عضلات را به حداقل برساند.در کشاورزی برای تهیه کود کاربرد دارد.

در قرن های گذشته، قبل از اختراع برق، از پارافین در لامپ ها و فانوس ها به عنوان منبع اصلی روشنایی استفاده می شد.

به عنوان یک چربی در تصفیه آب برای تهیه آب رواناب مناطق خشک

به عنوان چسب
به عنوان ماده ضد آب
کاغذ موم
به عنوان پوشش ضد آب برای چوب

دیگر محصولات